AMELİYAT OLACAK ÇOCUĞA YAKLAŞIM

 

ne zaman söylenmeli
nasıl anlatmalı
nasıl davranmalı

web sayfam hakkındaki düşüncelerinizi öğrenmek isterim. Lütfen
5 dakika zaman
ayırıp anketimi yanıtlayın 

 

 

 

 

 

AMELİYAT OLACAK ÇOCUĞUN SÜRECE HAZIRLANIŞI

 

Nasıl anlatmalıyım?

 

Öncelikle ebeveyn olarak çocuğa durumu anlatabilmek için hastalık ve ameliyat ile ilgili doktorunuzdan bilgi alın. Kafanıza takılan her şeyi doktorunuza sorabilirsiniz.

 

Ameliyat gerekli mi?

Gerekli değilse ne gibi sorunlarla karşılaşabiliriz?

Ameliyat süreci nasıl olacak?

Ameliyat ne kadar sürecek?

Ameliyatı anlamak için yararlanabileceğimiz görsel materyaller var mı?

Ameliyat sonrası bakım nasıl olacak?

Ameliyat sonrası ağrı durumu nasıl olacak?

Çocuğun kısıtlılıkları neler olacak?

Hastanede ne kadar süre kalınacak?

Ne kadar süre sonra  beklenen iyileşme gerçekleşecek?...v.b.

 

Aileye daha önceden hazırlanmış, ameliyat olacak çocuklara davranış biçimleri ve bilgilerini içeren  broşür verilir. Bu bilgileri almak, ebeveyn olarak sizin de konuya olan hakimiyetinizi arttırarak endişe seviyenizi düşürmenize yarayacaktır. Ebeveynin,  özellikle annenin, endişe düzeyi çocuğu doğrudan etkilemektedir. Anne güvenli, kararlı ve az endişeli olursa çocuk da aynı duyguları paylaşacaktır.

 

Aile çocuğun sorduğu soruları bilgisi dahilinde yanıtlamalı, ayrıntıya girmeden, uygun bir dille anlatmalıdır. Sorunun yanıtı bilinmiyorsa, ebeveyn "ben de bilmiyorum, ancak doktoruna soracağım" diyebilmelidir. Yanlış bilgi vermek çocuğu yanlış beklentilere yöneltebilir.

 

Özellikle, ağrı ile ilgili olarak çocuğa "hiç acımayacak, hiç ağrın olmayacak" demek yerine, "biraz ağrın olabilir, ancak geçici bir ağrı" ve "şu kadar gün sonra", daha küçükler içinse "5 kez gece  uyuyup uyandıktan sonra daha rahat olacaksın" denebilir.

 

Hastalığın ve ameliyatın durumuna göre "yemek yiyebileceksin; daha hızlı koşabileceksin; basket oynarken eskisi gibi yorulmayacaksın;  oturunca ayakların tam olarak yere değecek; saçlarını istediğin gibi toplayabileceğiz" gibi ileriye dönük olumlu cümleler tercih etmek çocuğu rahatlatabilir.

 

Neleri anlatmalıyım?

 

Çocuğa hastane ortamının önceden anlatılması, nelerle karşılaşacağının belirtilmesi, hastane ile ilgili hikaye kitaplarından yararlanılması, tıbbi materyallerden oluşmuş oyuncak setlerinden yararlanılması önerilir.

 

Anne-baba, yakın aile bireyleri ve çocuk mümkün olursa kalacağı odayı, bulunduğu katı tanımalı, birlikte küçük bir hastane turu yapılmalıdır. Ayrıca çocuğa hekimlerini, kendisi ile ilgilenecek sağlık personelini önceden tanıştırmak, çocukta güven duygusunu artırmaya yarayabilir.

 

Ameliyattan sonra kullanılacak özel bir cihaz varsa görsel olarak çocuğa bunun önceden tanıtılması, alışması için zaman tanınması önemlidir.

 

Çocuğun sevdiği oyuncakları, kitapları, keyif aldığı materyalleri, sevdiği baskılı nevresim takımını önceden hazırlamak ve hastane odasına yerleştirmek kendisini daha rahat hissetmesine, rutinin fazla bozulmamasına hizmet edebilir. Gece uyurken alışık olduğu rutin mümkün mertebe tekrar edilmeli, uyurken yanında bulundurduğu oyuncak varsa hastane odasına getirilmelidir.

 

Aile ve Çift Terapisti
Uzman Psikolog
Sevda Sevimli Yurtseven
açıklıyor

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Bu sayfada yer alan bilgilerin tamamı ebeveynleri çocuk ortopedisinin konuları hakkında bilgilendirmek amacıyla verilmektedir.

Bu bilgilerden yola çıkarak ebeveynlerin çocuklarındaki rahatsızlıklara tanı koymaları,

daha da ileri giderek kendilerini hekim yerine koyarak çocuklarını tedavi etmeye kalkışmaları son derece sakıncalıdır.

Bu sayfada yer alan bilgiler bir hekimin muayene sonucu vereceği kararın yerini asla alamaz.