Prof.Dr. TUNCAY CENTEL
Sevgili Anne ve Babalar

Toplum dinamiğinin artmasıyla birlikte tıpta da değişik alanlarda uzmanlaşma gereği doğmuştur. Küçücük bedenlerdeki rahatsızlıkların erişkinlerdekinden çok daha farklı bir şekilde seyretmesi ve tedavilerinin de daha değişik bir bakış açısını gerektirmesi, zamanla sırf çocukların ortopedik rahatsızlıklarında uzmanlaşmış çocuk ortopedistlerinin yetişmesini sağlamıştır.

Bu alandaki gelişmeye paralel bu web sayfasını hazırlarken amacım çok yönlüydü. Öncelikli amacım anne ve babalara çocuklarında veya yakınlarında mevcut, ya da merak ettikleri ortopedik rahatsızlıklar konusunda doğru bilgi vermekti. Ülkemizde bu alanda bir ilki gerçekleştirmenin gururu ve sorumluluğuyla bu bilgi akışı sağlanırken, konuları Tıp terimlerinden uzak, herkesin anlayabileceği bir sadelikte işlemeye özen gösterdim.

Anne ve babaları yersiz endişelere sevk etmemek amacıyla mümkün olduğunca özet bilgi vermeye çalıştım. Bir metni anlamanın en kestirme yolu onu şekillerle desteklemek olduğundan, gerekli yerlerde ayrıntıya girmeden şekillere cömertçe yer verdim. Her hekimin tedavi ettiği hastaları arasında iyi ve kötü sonuçlananlar olduğu gibi, salt iyi olguları göstererek bir cazibe oluşturmayı doğru bulmadığımdan olgularımdan örnekleri özellikle göstermedim. Anne ve babaların çocuklarında mevcut ortopedik rahatsızlıkların özelliklerini çok iyi tanımaları, uygulanan tedaviden alınacak sonucu doğrudan etkilemektedir. Bu rahatsızlıklar konusunda bilgi donanımlı anne ve babaların çocuklarına önerilen, ya da uygulanan tedaviyi doğru bir şekilde sorgulama hakları olduğuna inanıyorum.

2007 sonundan bu yana hizmet vermekte olan web sayfamın henüz daha mükemmellikten çok uzak olduğunu biliyorum. Eksikliklerim konusunda anne ve babaların beni şimdilik bağışlayacaklarını umuyor, katkılarını bekliyorum. Hazırladığım web sayfası herkese mutluluk getirsin...

Prof. Dr. Tuncay Centel
 

LÜTFEN BUNLARI YAPMAYALIM

İnternetin ve akıllı telefonların günlük yaşantımızın vaz geçilmez bir parçası olduğu günümüzde son derece mahzurlu bir anlayış da giderek yaygınlaşıyor. Değişik ortamlardan haklarında bilgi edindiğimiz hekimlere çocuğunuzun fotoğraf ve videolarını, radyoloji ve laboratuvar tetkiklerini, tıbbi metinleri, hatta patoloji raporlarını göndererek çocuğunuzun hastalığı hakkında bilgi edinmeye çalışıyorsunuz.

Tüm sağlık sorunları gibi ortopedik sorunlara da çare bulmanın yolu ancak ve ancak ayrıntılı bir muayeneden geçer. Hekim elle hissetmeden, eklem açıklığını ölçmeden, kas gücüne bakmadan, sinir muayenesi yapmadan, düşündüğü rahatsızlığa özgü klinik testleri uygulamadan bir karara varamaz. Radyolojik inceleme olsun, laboratuvar incelemesi olsun, bunlar hastanın fizik muayenesi sonucu hekimin zihninde oluşan olası tanıyı pekiştirmek, doğrulatmak içindir. Hekim röntgeni değil, hastayı tedavi eder.

Tanı başka bir hekim tarafından konmuş olsa ve de bir an tanının doğru olduğunu kabullensek bile, etkin bir tedavi için yine hastanın muayene edilmesi ve olgunun fiziki özelliklerinin yanı sıra sosyal, psikolojik ve ekonomik yönlerinin de birlikte değerlendirilmesi gerekir.

Bu nedenle, çocuğunuzun muayenesi daha önce benim tarafımdan yapılmamışsa, çocuğunuzun sağlığı ile ilgili fotoğraf, video, radyolojik tetkik (röntgen, BT, MR) ya da tıbbi metinleri elektronik posta ya da sosyal medya aracılığıyla lütfen bana yollamayın. Takdir edersiniz ki, 10-15 cm’lik telefon ekranında değerlendireceğim bir görüntü sağlıklı bir değerlendirme olmayacaktır.

Çocuklarda en sık rastlanan birçok rahatsızlık web sayfamda ayrıntılı bir biçimde verilmektedir. Bu bilgiler çocuğunuza önerilen, ya da uygulanan tedaviyi doğru bir şekilde sorgulamanız için verilmektedir ve genellemeler içermektedir. Çocuğunuzun rahatsızlığına özgü bilgiyi ancak çocuğunuzun tedavisini üstlenen hekimden alabilirsiniz.  Bu nedenle hiç bilmediğim bir hasta hakkında telefonda ayak üstü değerlendirme yapmamı lütfen istemeyin.

İnternet çocuğunuzdaki hastalık hakkında daha da bilgilenmenizi sağlayabilir, ancak yanlış tercihlerde bulunmanıza da yol açabilir. Türk Tabipleri Birliği’nin bu konudaki uyarılarını okuyabilirsiniz. Hazırladığım web sitesinde tedavi ettiğim hastalara ait görsellere yer vermedim, çünkü sağlık hizmeti kutsaldır, kişisel reklam için kullanılamaz. Sosyal medyada hastalarını reklam aracı olarak kullananlara ve sahte isim ve takma adlarla forumları dolduran yorumlara aldanmayın. Yazılanlara değil seçeceğiniz hekimin aldığı eğitime ve çalıştığı kuruma göre bir tercihte bulunmanız daha sağlıklı olacaktır.

Çocuğunuzun sağlığı sizin için olduğu kadar benim için de önemlidir. Lütfen internette gezinerek çare aramayalım.

Prof. Dr. Tuncay Centel

Türk Tabipleri Birliği'nin hekimlerin yazılı/görsel basın ve sosyal medyadaki yayınları hakkındaki uyarısı

 
 
 ☰    devamı için tıklayın!..
 ☰    devamı için tıklayın!..
LÜTFEN BUNLARI YAPMAYALIM

İnternetin ve akıllı telefonların günlük yaşantımızın vaz geçilmez bir parçası olduğu günümüzde son derece mahzurlu bir anlayış da giderek yaygınlaşıyor. Değişik ortamlardan haklarında bilgi edindiğimiz hekimlere çocuğunuzun fotoğraf ve videolarını, radyoloji ve laboratuvar tetkiklerini, tıbbi metinleri, hatta patoloji raporlarını göndererek çocuğunuzun hastalığı hakkında bilgi edinmeye çalışıyorsunuz.

EDİTÖRDEN

Toplum dinamiğinin artmasıyla birlikte tıpta da değişik alanlarda uzmanlaşma gereği doğmuştur. Küçücük bedenlerdeki rahatsızlıkların erişkinlerdekinden çok daha farklı bir şekilde seyretmesi ve tedavilerinin de daha değişik bir bakış açısını gerektirmesi, zamanla salt çocukların ortopedik rahatsızlıklarında uzmanlaşmış çocuk ortopedistlerinin yetişmesini sağlamıştır.

Bu alandaki gelişmeye paralel bu web sayfasını hazırlarken amacım çok yönlüydü. Öncelikli amacım anne ve babalara çocuklarında veya yakınlarında mevcut, ya da merak ettikleri ortopedik rahatsızlıklar konusunda doğru bilgi vermekti.

                             İLETİŞİM
+90 212 570 86 89
+90 553 045 41 94


ÇALIŞMA SAATLERİ

                         
haftalık çalışma saatleri için tıklayın..!
KÜÇÜK SANATÇILAR
MASAL KÖŞESİ

GÜNCEL
Küçük sanatçılar size birbirinden güzel resimler hazırladı. Görmek istemez misiniz?..
                           
Küçüklere güzel bir masalımız var. Büyükler de dinleyebilir.
          
          

Covid19 salgını muayenehanemde bazı önlemlerin alınmasını gerekli kılmıştır. Bu bağlamda muayenehanem açılırken ve kapanırken dezenfekte edilmektedir. Hastalarımın karşılaşmasını ve muayenehanede bekleyiş süresini asgariye indirmek için randevu aralığı 20 dakikadan 45 dakikaya çıkartılmıştır. Maske takamayan küçük çocuklar hariç maskesiz hasta ve hasta yakını kabul edilmemektedir. Sağlığınız en az sizin kadar benim için de önemlidir.

AMELİYAT OLACAK ÇOCUĞA VE AİLEYE VERİLECEK PSİKOLOJİK DESTEK

Hastaneye yatmadan önce çocuğun bu duruma hazırlanması oldukça önemlidir. Bu hazırlanma aşamasında yetişkinlere önemli görevler düşer. Çocuk sürece iyi bir şekilde hazırlanacak olursa, olumsuzluklardan, ya da travmadan etkilenişi de hafif olacaktır. Eğer çocuk bu duruma hazırlanmamışsa çeşitli duygusal ve davranışsal sorunlar ortaya çıkabilir. Bunların en belirginleri aşırı endişe, panik, öfke, depresyon, ağlama nöbetleri, uyku ve beslenme bozukluklarıdır.

   devamı için!..

Aile ve Çift Terapisti
Uzman Psikolog
Sevda Sevimli Yurtseven
sizin için yazdı
BİR BİLENE SORALIM
Biraz da Küba'yı keşfetmek istemez misiniz?...tıklayın!
http://cubadecentel.com
MERAKLISINA
Hasta olarak haklarınız ve sorumluluklarınız konusunda neler biliyorsunuz?..

                                                                                                          öğrenmek için tıklayın!..
HASTA HAKLARI

 

Bu sayfalarda yer alan bilgilerin tamamı ebeveynleri çocuk ortopedisinin konuları hakkında bilgilendirmek amacıyla verilmektedir.

Bu bilgilerden yola çıkarak ebeveynlerin çocuklarındaki rahatsızlıklara tanı koymaları, daha da ileri giderek kendilerini hekim yerine koyarak çocuklarını tedavi etmeye kalkışmaları son derece sakıncalıdır.

 

Bu sayfada yer alan bilgiler bir hekimin muayene sonucu vereceği kararın yerini asla alamaz.

0212 570 8689 - 0553 045 4194