Genel Özellikler Klinik Tablo Tedavi Komplikasyonlar
 

AYAKTA ÇEKİÇ PARMAK

Ayak parmağının metatarsoflangeal eklemden ekstansiyon, proksimal interfalangeal eklemden ise fleksiyon konumunda olduğu parmak deformitesidir.

Nedeni

Erişkinde dar, topuklu ayakkabı giyme sonucu parmakların uzun süre kıvrık kalmasıyla oluşan çekiç parmağın aksine, çocukların ayağındaki çekiç parmak deformitesi doğumsal bir anomalidir.

Klinik Görünüm

Görünüm itibariyle kıvrık parmağa benzer, ancak parmakta rotasyon yoktur. Metatarsofalangeal eklem genellikle hiperekstansiyondadır. Metatarsofalangeal ekleme pasif plantar fleksiyon yaptırıldığında proksimal interfalangeal eklem ekstansiyona gelebilir.

En sık 2. parmakta görülür. İkinci metatars da uzun olabilir.

Çoğunlukla bir rahatsızlığa yol açmazsa da zamanla proksimal interfalangeal eklem üzerinde nasır gelişerek ayakkabı kullanımında güçlük yaratabilir.

Tedavi

Bantlamanın yararı yoktur. Yakınması olan hastada fleksör digitorum longus tenotomisi ile sorun giderilir.

Erişkin yaşta eklem sertliği gelişerek sabit deformite haline dönüşmüşse proksimal interfalangeal eklem artrodezi uygulanır.

 

Bu sayfada yer alan bilgilerin tamamı ebeveynleri çocuk ortopedisinin konuları hakkında bilgilendirmek amacıyla verilmektedir.

Bu bilgilerden yola çıkarak ebeveynlerin çocuklarındaki rahatsızlıklara tanı koymaları, daha da ileri giderek kendilerini hekim yerine koyarak çocuklarını tedavi etmeye kalkışmaları son derece sakıncalıdır.

 

Bu sayfada yer alan bilgiler bir hekimin muayene sonucu vereceği kararın yerini asla alamaz.

0212 570 8689 - 0553 045 4194
ayak 2. parmakta çekiç parmak
proksimal interfalangeal eklemdeki fleksiyon konumu metatarsofalangeal eklemi hiperekstansiyona zorlamakta
Özdeş Sözcükler
  • hammer toe