Genel Özellikler Klinik Tablo Tedavi Komplikasyonlar
 

AYAKTA SİNDAKTİLİ

Ayak parmakları arasında perde oluşması olarak tanımlanır.

Genel Özellikler

Yaklaşık 2.500 canlı doğumdan 1'inde görülür.

Nedeni

Embriyoda parmaklar arasındaki aralığın ortaya çıkmasına yol açan hücre ölümünün (apoptozis) gerçekleşmemesi, ya da eksik gerçekleşmesi sonucu meydana geldiği sanılmaktadır.

Klinik Görünüm

Parmaklar arasındaki perde genellikle proksimal falankslar arasındadır, ancak bazen parmak ucuna kadar uzanarak parmakların bitişik oluştuğu görüntüsü verir. İleri olguda ayak tırnakları da birleşik olabilir.

En sık ayak 2. ila 3. parmaklar arasında, daha sonra da 4. ila 5. parmaklar arasında görülür.

İşlevsel hiçbir kısıtlılık yaratmaz, ancak psikolojik olarak strese yol açabilir.

Ailesel sindaktilinin bir parçası olabildiği gibi Apert sendromu başta olmak üzere birtakım sendromlarla birlikte olabilir. Polidaktili ile birlikteliği nadir bir durum değildir.

Tedavi

Tam olmayan sindaktilide tedaviye gerek yoktur. Parmak ucuna kadar olan tam sindaktilide ise parmakların birbirinden ayrılması arzu edilirse de, ameliyat sonrası parmak aralarında ciddi nedbelerin oluşacak olması ve parmakların ayrılmasıyla ciltte ortaya çıkacak açık alanların kapatılması için cilt greftlerine gereksinim duyulması nedeniyle cerrahi girişime sıcak bakılmaz.

 

Bu sayfada yer alan bilgilerin tamamı ebeveynleri çocuk ortopedisinin konuları hakkında bilgilendirmek amacıyla verilmektedir.

Bu bilgilerden yola çıkarak ebeveynlerin çocuklarındaki rahatsızlıklara tanı koymaları, daha da ileri giderek kendilerini hekim yerine koyarak çocuklarını tedavi etmeye kalkışmaları son derece sakıncalıdır.

 

Bu sayfada yer alan bilgiler bir hekimin muayene sonucu vereceği kararın yerini asla alamaz.

ayak 2. ve 3. parmakları arasında kısmi sindaktili