Ameliyat Olacak Çocuğa Ne Zaman Söyemeliyim Ameliyat Olacağını Çocuğa Nasıl Anlatmalıyım Hastanedeyken ve Hastaneden Sonra Nasıl Davranmalıyım
 
 ☰  
 aç

AMELİYAT OLACAK ÇOCUĞA VE AİLEYE PSİKOLOJİK DESTEK VERİLMELİ

Hastaneye yatmadan önce çocuğun bu duruma hazırlanması oldukça önemlidir. Bu hazırlanma aşamasında yetişkinlere önemli görevler düşer. Çocuk sürece iyi bir şekilde hazırlanacak olursa, olumsuzluklardan, ya da travmadan etkilenişi de hafif olacaktır. Eğer çocuk bu duruma hazırlanmamışsa çeşitli duygusal ve davranışsal sorunlar ortaya çıkabilir. Bunların en belirginleri aşırı endişe, panik, öfke, depresyon, ağlama nöbetleri, uyku ve beslenme bozukluklarıdır.

Özellikle ebeveynin duyguları çocuğa geçmektedir diyebiliriz. Ebeveyn çok endişeli ise çocuk da endişeli olacaktır. Böyle bir durumda endişe kaçınılmazdır, ancak psikolojik destek ile endişe üzerinde kontrol sağlanabilir.

Ameliyat olacak çocuk ve ailesi ile psikolojik destek adına görüşülerek aileye, çocuğun yaşa uygun davranış biçimi ile ilgili bilgiler verilebilir. Ailenin ameliyattan 3 gün önce bu çalışmaya başvurması önerilir.

Aileye tıkandıkları noktalarda başvurabilecekleri bir yer olduğu duygusunun geçmesi önemlidir. Amaç, bu sıkıntılı süreci, çocuğun ve ailenin psikolojik olarak en az etkilenişle atlatmalarını sağlamaktır.

Ne zaman söylemeliyim?

  • 3 yaşa kadar olan çocuklara, ameliyat olacağının söylenmesi mümkün olduğunca geciktirilmelidir. Örneğin, ameliyattan 1 gün önce durumun anlatılması çocuğun süreçle ilgili endişesini azaltabilir.

  • 5 yaşın altındaki çocuklara uzun ve ayrıntılı şekilde anlatmanıza gerek yoktur. Bu yeni durumu basit kelimelerle anlatmanız önerilir.

  • 5 ila 8 yaş arası çocukların çoğu onlara söylediğiniz şeylerin sonuçlarını düşünebilirler. Size konu ile ilgili soru sorabilirler. Anlayabilecekleri şekilde somut bir dille 1 hafta önceden, kısa ve net bir şekilde anlatılması uygundur.

  • 9 ve üzeri yaşlardaki çocukları korkutmamak adına, çok ayrıntılı olmamak kaydıyla durum anlatılabilir.

 

Bu sayfada yer alan bilgilerin tamamı ebeveynleri çocuk ortopedisinin konuları hakkında bilgilendirmek amacıyla verilmektedir.

Bu bilgilerden yola çıkarak ebeveynlerin çocuklarındaki rahatsızlıklara tanı koymaları, daha da ileri giderek kendilerini hekim yerine koyarak çocuklarını tedavi etmeye kalkışmaları son derece sakıncalıdır.

 

Bu sayfada yer alan bilgiler bir hekimin muayene sonucu vereceği kararın yerini asla alamaz.

0212 570 8689 - 0553 045 4194
     
Uzman Psikolog
Sevda Sevimli Yurtseven
Aile ve Çift Terapisti